www.zenzai.cz

www.zenzai.cz

Studio ZenZai Fitness

DECH ŽIVOTA

Lekce VI.

Správně dýchat, umět řídit svůj dech do plic či břišní dutiny, umět vnímat bránici, klíční kosti atd je opravdu oříšek. Extrémní spousta žen má zavřený hrudní koš. S tímto problémem se setkávám téměř denně na lekcích. Je šokující, jak je problematické vůbec pochopit jak otevřít hrudník, jak se správně nadechnout a třeba jen nezadržovat dech.. A světe div se, mám se naučit dýchat?..  Vždyť nemám čas to trénovat… Úžasná věta, kterou slýchávám tak často, až mě to i děsí.. Sedět u FB, PC či dělat jakoukoliv jinou aktivitu – na to je čas vždy a paradoxně letí neuvěřitelně rychle… Ale Vědomě se zastavit, a věnovat pár minut denně dechu, své vlastní meditaci, to je problém.. A jeho rozuzlování je jednoduché. Nechce se nám, nevíme proč, myslíme si, že to není nutné a hlavně nemáme motivaci – a už jsme zase na začátku své vlastní cesty… Pak hledáme nějakého terapeuta, či maséra, šamana … co já vím, a chceme, aby nám pomohl. A od čeho? No, protože nás bolí tady, a támhle, a krční páteř, a záda, a kolena… Ono je to jednoduché, když to na našem těle udělá někdo za nás. Povolí, rozmasíruje, pohladí.. Pocit, že si lehneme pod ruce někomu, kdo nás napraví je sice fajn, ale účinek moc dlouho nevydrží. Většinou do pár hodin, někdy dnů, týdnů je to tu zas. Takže párkrát takového člověka navštívíte, chvíli to vydržíte, protože to vždy nějak pomůže, no a po nějakém čase končíte. A o to rychleji, když se po nás chce, abychom začaly cvičit a dělat něco samy. A protože cvičit se nám nechce, a nám stále není „dobře“, necháme si napsat raději nějaké ty prášky. Je to jednoduché, rychlé a nic víc se pro to dělat nemusí… Takže upřímně, ženský, tohle je přímá cesta ne rychlíkem, ale Pendolinem do pekel!

Pojďte se prvně naučit správně dýchat, aktivovat drobné svaly, o kterých nemáte ani páru, byť víte, že tam někde v těle jsou! Pak přidáme postupný a pomalý nácvik dalších svalů včetně pánve. Nic jiného, než trénink a praxe nepomůže. Yoni vajíčka, či terapeutické kuličky jsou sice super, ale pokud nevíte proč je máte používat a jak je máte používat, pak taková pomůcka zůstává ležet v šuplíku a s větou „mě to nebaví“ nebo „to nefunguje“ končí veškerá snaha na sobě pracovat. Co je důležité, je motivace! Mít důvod „proč“ začít a dalším důležitým faktorem je hlavně to, aby vás to bavilo! Cítit posun a každý drobný krůček brát jako schůdek k tomu dojít ke svému cíli.

Ať jsou to zdravotní potíže, nízké libido, nemožnost otěhotnět, nepravidelná a bolestivá menstruace, bolest při sexu, inkontinence. Toto vše můžou, a hlavně měly by být – důležité důvody a faktory vedoucí k tomu začít na sobě opravdu makat! Správné dechové cvičení a jógové techniky vás posunou neskutečně vpřed. A hlavně – jóga jako taková je o dechu. O zklidnění se, o meditaci a vnímání vlastního těla. Je to také životní styl, ale ten se týká opravdových jogínů, kteří jsou na své vlastní cestě poznání. Vám stačí jediné. Rozhodnout se a začít.